W dniu 29 grudnia 2017 roku członkowie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego „Gołdap” przeprowadzili ćwiczenia doskonalące na mostach kolejowych w pobliżu miejscowości Botkuny.  Celem ćwiczeń było  doskonalenie umiejętności w zakresie ewakuacji poszkodowanego, który zawisł na linie, sposoby ewakuacji poszkodowanych z drzewa oraz budowa układów wyciągowych.

W środę 20 grudnia 2017 kilka minut przed godziną 12:00 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Gołdapi otrzymał zgłoszenie o pożarze poddasza w Urzędzie Miejskim. Natychmiast do zdarzenia zostały wysłane zastępy ratownicze z gołdapskiej komendy, jednostki wojskowej oraz strażacy ochotnicy z Dunajka i Górnego. Strażacy na miejscu zdarzenia zastali wydobywający się dym z okien ostatniej kondygnacji oraz osobę stojącą w oknie na 2 piętrze urzędu.

W grudniu odbył się kolejny kurs dowódców OSP zorganizowany przez Komendę Powiatową PSP w Nidzicy. Szkolenie przeprowadzono z myślą o przygotowaniu strażaków-ratowników OSP powiatu nidzickiego do pełnienia funkcji dowódców kierujących działaniami ratowniczymi.

Szkolenie przeprowadzono w oparciu o zakres tematyczny "Zasad organizacji szkoleń członków OSP biorących udział w bezpośrednich działaniach ratowniczych z 17 listopada 2015 r." (Program szkolenia kierujących działaniem ratowniczym dla członków OSP). Kurs i egzamin przeprowadzili funkcjonariusze z nidzickiej komendy powiatowej.

11 grudnia około godz. 10.00 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym na trasie Lidzbark Warmiński - Koniewo.  Na szczęście nie było to prawdziwe zgłoszenie tylko sygnał rozpoczynający ćwiczenia pod kryptonimem „ Zima 2017”.

11 grudnia 2017 roku około godziny 13:00 na trasie pomiędzy miejscowościami Makosieje – Łoje, gm. Ełk doszło do wypadku drogowego z udziałem autobusu. W trudnych, zimowych warunkach drogowych autobus przewożący młodzież z południa Polski wpadł w poślizg i uderzył w drzewo