W dniu 25 listopada 2017 r. w Srokowie odbyły się strażackie ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego. Ćwiczyli strażacy z Kętrzyna, ochotnicy z OSP Srokowo i OSP Jegławki, a także strażacy z Wojskowej Straży Pożarnej z Węgorzewa.

Dzięki Gminie Srokowo udało się pozyskać dwa autobusy. Strażacy przećwiczyli różne warianty i scenariusze na potrzeby doskonalenia swoich umiejętności ratowniczych. Pojazdy mogliśmy pociąć na przysłowiowe żyletki, przećwiczyliśmy elementy symulowanych wypadków komunikacyjnych, łącznie z przewróconym autobusem. Strażacy mieli możliwość operowania urządzeniami hydraulicznymi, ciężkie nożyce, rozpieracze, łańcuchy, a także piły poszły w ruch i z autobusów mało co zostało.

Celem szkolenia było przygotowanie strażaków do sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań podczas działań ratowniczo – gaśniczych z zakresu ratownictwa technicznego. W czasie szkolenia strażacy ratownicy mieli możliwość zapoznania się z zasadami taktyki pożarniczej i ratowniczej, poznawali organizację łączności i współdziałania, techniki operowania urządzeniami hydraulicznymi, metody prowadzenia ewakuacji ludzi z uszkodzonych pojazdów, a także zagadnienia BHP na miejscu akcji ratowniczej. Poznali też charakterystykę zagrożeń wynikających z nowoczesnych zabezpieczeń stosowanych przez producentów autobusów, np. poduszki powietrzne, napinacze pasów bezpieczeństwa, zasilanie hybrydowe, itp. Takie ćwiczenia miały oddać jak najbardziej realne warunki, z którymi mogą się spotkać nasi strażacy podczas prawdziwych akcji ratowniczych.

Podsumowanie ćwiczeń i wnioski zostały omówione w przyjaznej, strażackiej atmosferze, o którą zadbała OSP Srokowo.

Tekst i zdjęcia: bryg.  Szymon Sapieha