W środę, 11 kwietnia strażacy z komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie wspierani przez  strażaków wchodzących w skład Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego KM PSP w Elblągu zrealizowali ćwiczenia taktyczno – bojowe „AMONIAK 2018”.

Doskonalenie zawodowe na terenie zakładu produkcyjnego Browaru Namysłów w Braniewie rozpoczęło się od rozpoznania operacyjnego i omówienia przebiegu instalacji z medium niebezpiecznym wykorzystywanym w procesie produkcyjnym. Następnie strażacy przeprowadzili ćwiczenia, których scenariusz zakładał emisję amoniaku z uszkodzonej instalacji chłodniczej browaru w jednej z hal produkcyjno – magazynowych. Działania ratownicze jako pierwsi rozpoczęli strażacy z JRG PSP w Braniewie, którzy ograniczyli emisję fazy gazowej amoniaku do atmosfery oraz dotarli do osoby poszkodowanej. Następnie specjalistyczne działania związane z likwidacją wycieku oraz odnalezieniem kolejnych osób poszkodowanych prowadziła obecna na miejscu Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego z JRG 1 KM PSP w Elblągu. Działania strażaków wspierali pracownicy browaru, którzy przekazywali informację oraz dokonywali licznych podgrywek. Zmagania ratowników obserwowało kierownictwo browaru oraz komendant powiatowy PSP w Braniewie bryg. Zbigniew Januszko i komendant Miejski PSP w Elblągu kpt. Łukasz Kochan. Ćwiczenia połączone z zapoznaniem z charakterem pracy i przebiegiem instalacji przemysłowych zaplanowano dla trzech zmian służbowych poszczególnych JRG PSP. W ćwiczenia zaangażowano również ratowników z Wojskowej Straży Pożarnej w Braniewie.

Opracował – Foto: mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek oficer prasowy KP PSP w Braniewie