15maja br. około godziny 15:00 do stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP w Elblągu wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku znajdującego się na ulicy Olsztyńskiej w Elblągu. Do zdarzenia natychmiast skierowano strażaków z obu elbląskich jednostek ratowniczo- gaśniczych.

Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów, okazało się że pożarem objęty jest opuszczony budynek znajdujący się w zabudowie szeregowej. Z poddasza wydostawały się już płomienie i kłęby czarnego dymu.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i niezwłocznie przystąpili do działań gaśniczych. Ratownicy prowadzili działania łączone. Z uwagi na przyległe do pustostanu lokale mieszkalne konieczne było jednoczesne działanie prądami wody w obronie sąsiednich lokali mieszkalnych oraz działania prądami wody w natarciu na palący się obiekt. Strażacy pracujący w aparatach ochrony układu oddechowego i wyposażeni w kamerę termowizyjną nie znaleźli w budynku żadnych osób. W sumie strażacy podali pięć prądów wody, co w efekcie doprowadziło do ugaszenia pożaru. Dzięki szybkim i sprawnym działaniom pożar nie rozprzestrzenił się na inne lokale. Dalsze działania polegały na rozebraniu części konstrukcji dachowej, która mogła stwarzać zagrożenie. Na koniec cały obiekt został dokładnie sprawdzony kamerą termowizyjną, pod kątem zagrożenia pożarowego. Na tym działania zakończono.

W zdarzeniu brało udział 6 pojazdów pożarniczych z JRG nr 1 i JRG nr 2 w Elblągu, łącznie 19 strażaków. Na miejscu pracowała także policja, ZRM oraz pogotowie gazowe.

opracowanie: st. sekc. Dawid Rogożyński

zdjęcie 1: kpt. Piotr Woliński

zdjęcie 2,3,4,5: Marek lewandowski