W piątek 8 czerwca 2018r. około godziny 11.30 dyżurny KP PSP w Nowym Mieście Lubawskim otrzymał zgłoszenie o pojeździe, który uderzył w drzewo rosnące przy drodze krajowej nr 15 w miejscowości Brzozie Lubawskie (gm. Kurzętnik).

Po przybyciu na miejsce wskazane przez osobę zgłaszającą strażacy zabezpieczyli teren działań. Wojskowy samochód ciężarowy (należący do przemieszczających się sił wojsk USA) znajdował się poza jezdnią. Przy pojeździe oraz częściowo na nim znajdowało się drzewo "ścięte" przez ciężarówkę. Na miejscu obecna była już karetka pogotowia, której obsada zajmowała się dwoma żołnierzami amerykańskimi. Ruch odbywał się wahadłowo – kierowany był przez żołnierzy żandarmerii wojskowej. Ustalono, że pojazd przemieszczał się w kolumnie i z nieznanych przyczyn zjechał na pobocze uderzając w drzewo. Z informacji przekazanych przez żołnierzy amerykańskich wynikało, że była to ciężarówka obsługi technicznej (warsztatowa), nie przewoziła żadnych substancji niebezpiecznych, w wyniku uderzenia nie doszło do żadnego wycieku płynów z pojazdu. Karetka przewiozła obu poszkodowanych żołnierzy do szpitala w Nowym Mieście Lubawskim. Po wykonaniu czynności służbowych przez policjantów strażacy usunęli drzewo z pojazdu. Uszkodzona ciężarówka o własnych siłach przemieściła się na pobliski parking, skąd została odholowana przez inną amerykańską ciężarówkę.

Działania trwały niespełna trzy godziny. W działaniach brali udział strażacy z JRG Nowe Miasto Lubawskie oraz OSP w Brzoziu Lubawskim. Badane są przyczyny powstania tego zdarzenia.

Opracowanie: kpt. Marcin Rezmer KP PSP w Nowym Mieście Lubawskim
Zdjęcia: st. sekc. Adam Chiniewicz KP PSP w Nowym Mieście Lubawskim