Doskonalenie zawodowe strażaków w formie praktycznych ćwiczeń na obiektach zewnętrznych to istotny element, który podnosi gotowość operacyjną potencjału ratowniczego.

W środę 23 września kilka minut przed godz. 23:00 służba dyżurna stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Braniewie odebrała zgłoszenie o pożarze w części piwnicznej budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Braniewie przy ulicy Moniuszki.

18 września 2020 roku, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie uczestniczyli w ćwiczeniach taktyczno–bojowych, które przeprowadzone zostały w obiekcie należącym do 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.

W dniach 12 i 13 września br. na  Wyspie Nowakowskiej odbyło się szkolenie z zakresu działań przeciwpowodziowych połączone ze szkoleniem  z zakresu zarządzania kryzysowego.

1 sierpnia zakończono jednoetapowe szkolenie strażaków ratowników zorganizowane na bazie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 3 w Biskupcu.  Do egzaminu składającego się z części teoretycznej oraz praktycznej przystąpiło 11. druhów z OSP z gmin: Biskupiec, Kolno, Jeziorany oraz Barczewo.

W dniach 1-2 sierpnia 2020 roku funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie przeprowadzili dwudniowe wspólne ćwiczenia z żołnierzami 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie w  ramach doskonalenia zawodowego formacji.