W dniu 5 października 2019 zmiana III z JRG 1 przeprowadziła w ramach doskonalenia zawodowego ćwiczenia z ratownictwa technicznego. Zajęcia odbyły się we Władysławowie, na placu Korkuć Autoczęści.

Zajęcia prowadzone przez mł. kpt. Jakuba Chełkowskiego oraz asp. Wiesława Matusaka rozpoczęły się od części teoretycznej, podczas której zostały omówione między innymi:

- zasady bhp podczas pracy z urządzeniami hydraulicznymi,

- dobór środków ochrony osobistej strażaka do działań ratownictwa technicznego,

- zagrożenia wynikające podczas działań,  z udziałem środków komunikacyjnych,

- techniki wykonania dostępu do osób poszkodowanych,

- techniki wykonywania stabilizacji pojazdów,

Do celów ćwiczebnych zostały dostarczone samochody osobowe przez Firmę Korkuć Autoczęści.

Część praktyczna ćwiczeń składała się z trzech scenariuszy, które odzwierciedlały warunki, problemy i zagrożenia z którymi spotykają się strażacy podczas swoich działań:

- samochód przewrócony na bok,

- samochód uderzony w przód i bok,

- osoba uwięziona pod samochodem,

Podczas epizodów wykonana była stabilizacja pojazdów przy użyciu, rozpieraczy kolumnowych, klinów i podkładów, drabin przystawnych.

Wykonanie dostępu do osoby poszkodowanej z uwięzionymi nogami dokonano poprzez odgięcie kolumny kierownicy rozpieraczem ramieniowym i kolumnowym oraz wykonanie otworu w podłodze leżącego na boku pojazdu.

Przećwiczono metodę cross-ramming w celu uzyskania większej przestrzeni  wokół osoby poszkodowanej w pojedzie z uderzeniem bocznym.

Zastosowano technikę tzw. tunelowania w celu dostępu do osoby poszkodowanej.

Przećwiczono metodę odgięcia pełnego dachu.

W celu wydobycia osoby poszkodowanej z pod pojazdu, użyto poduszek wysoko ciśnieniowych,  dokonując bieżącej podbudowy drewnianym podkładem.

Pracownik firmy Korkuć Autoczęści omówił i pokazał praktycznie zagrożenia wynikające z wybuchu poduszki powietrznej podczas prowadzenia akcji ratowniczych.

Podczas ćwiczeń strażacy wspólnie wypracowywali rozwiązania problemów, w oparciu o swoją wiedzę, doświadczenie oraz nowoczesne techniki ratownicze.

Specjalne podziękowania dla:

Firmy Korkuć Autoczęści, za dostarczenie pojazdów i udostępnienie placu do ćwiczeń.  Liczymy na dalszą współpracę w tym zakresie.

opracowanie: kpt. Piotr Woliński

zdjęcia: mł. kpt. Jakub Chełkowski