7 listopada o godzinie dziesiątej do dyżurnego iławskiej straży wpłynęło zgłoszenie o pożarze w zakładzie poligraficznym POLMAK w Iławie. Zakład w swoim procesie technologicznym przetwarza celulozę, a finalnym produktem jest papier w rolach. To właśnie z uwagi na duże zagrożenie pożarowe ćwiczenia zaplanowano właśnie na terenie tego zakładu. Ze zgłoszenia wynikało, że doszło do pożaru w magazynie wyrobów gotowych, dyrekcja zakładu ogłosiła ewakuacje, podczas której ustalono, że w palącej się hali znajduje się poszkodowany pracownik. To oczywiście scenariusz ćwiczeń.

Celem ćwiczeń było doskonalenie czynności ratowniczych strażaków oraz współpraca z przedstawicielami zakładu odpowiedzialnymi za ewakuację oraz przekazywanie istotnych informacji wynikających z zaistniałego zdarzenia. W ćwiczeniach wzięły udział: 3 zastępy straży pożarnej z Iławy oraz 2 zastępy jednostek OSP z Iławy i Ławic. Ćwiczenia umożliwiły na przećwiczenie epizodów związanych z prowadzeniem działań gaśniczych w budynkach magazynowych i sposobów poszukiwania w nich poszkodowanych. Był to również sprawdzian możliwości korzystania z zasobów przeciwpożarowego zbiornika wody, sprawności budowy linii tłocznych dostarczających wodę do pożaru. Podczas ćwiczeń nie obeszło się również bez tak zwanych podgrywek, które stawiały przed strażakami konieczności podejmowania nowych działań, chociażby prze symulowane zasłabnięcie strażaka ratownika przeszukującego jeden z magazynów.

Ćwiczenia oprócz możliwości realizacji pewnych założeń i scenariuszy umożliwiają również zapoznanie się strażaków z zakładem, jego topografią, profilem produkcji oraz możliwymi do zaistnienia zagrożeniami.

Opracował/Zdjęcia: st. kpt. Krzysztof Rutkowski.