28 lipca 2020 r., w ramach doskonalenia zawodowego, braniewscy strażacy przeprowadzili ćwiczenia taktyczno-bojowe w Starostwie Powiatowym w Braniewie.

O godz. 8:00 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Braniewie odebrał zgłoszenie o zadymieniu w jednym z pomieszczeń  starostwa. Jeszcze przed przybyciem straży pożarnej rozpoczęto ewakuację pracowników i osób znajdujących się w  budynku. Na miejsce pozorowanego pożaru skierowano cztery pojazdy ratownicze z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie, strażaków z Wojskowej Straży Pożarnej, funkcjonariuszy policji oraz zespół ratownictwa medycznego.

Silne zadymienie wypełniło pomieszczenia oraz ciągi komunikacyjne na czwartej kondygnacji obiektu. W wyniku pożaru dwie osoby zostały poszkodowane. Na czas prowadzenia działań ratowniczych droga powiatowa w pobliżu budynku została zamknięta przez działające służby mundurowe. Działania strażaków prowadzone były zarówno  wewnątrz budynku jak i na  zewnątrz, wykorzystując podnośnik hydrauliczny. Z uwagi na silne zadymienie strażacy pracowali z wykorzystaniem aparatów powietrznych. Dym parafinowy, który wypełnił pomieszczenia  starostwa, nie ułatwiał pracy strażakom, którzy przeszukiwali pomieszczenia w celu dotarcia do źródła pożaru. Osobom poszkodowanym w wyniku pożaru strażacy udzielili pomocy medycznej, a następnie przekazali  zespołowi ratownictwa medycznego. Nad bezpieczeństwem strażaków prowadzących działania  czuwali funkcjonariusze policji, którzy zabezpieczyli miejsce zdarzenia.

To kolejne ćwiczenia zrealizowane przez strażaków z komendy powiatowej PSP w Braniewie, w ramach doskonalenia zawodowego. Zmagania strażaków obserwował Komendant Powiatowy PSP w Braniewie - bryg. Zbigniew Januszko oraz Wicestarosta Braniewski Mirosław Kudliński.

Opracowanie: bryg. Ireneusz Ścibiorek – oficer prasowy KP PSP w Braniewie