W dniach 07-10 maja 2019r  asp. sztab. Łukasz Prot z Komendy Miejskiej PSP w Olsztynie, członek Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego został oddelegowany do udziału w manewrach „Grota 2019”

Ćwiczenia odbywały się w okolicach  miejscowości Polesice (woj. śląskie) w zróżnicowanym terenie jury krakowsko-częstochowskiej, obfitującej w wypiętrzenia skalne oraz jaskinie o różnej charakterystyce. Do dyspozycji kursantów były poziome ciasne jaskinie (jaskinia Berkowa), a także jaskinie głębokie, w których ćwiczono przemieszczanie osoby poszkodowanej z wykorzystaniem techniki  transportu wielokierunkowego (jaskinia Szpatowców, Żabia). Kulminacyjnym momentem manewrów była organizacja wieloetapowej, długotrwałej akcji transportu poszkodowanego z jaskini Mąciwoda, gdzie kursanci mieli możliwość eksploracji jaskini na co dzień zamkniętej dla grotołazów.

Kadra szkoleniowa składała się ze starszych instruktorów oraz instruktorów ratownictwa wysokościowego KSRG, posiadających także doświadczenie wynikające
z uczestnictwa w wielu akcja ratownictwa jaskiniowego oraz górskiego w ramach Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Grupy Ratownictwa Jaskiniowego.

Szczególną uwagę zwracano na aspekt ratownictwa medycznego podczas wykonywania skomplikowanych manewrów transportu poszkodowanego w skrajnie trudnych warunkach terenowych. Manewry stworzyły możliwość do podniesienia swoich kwalifikacji, w ramach funkcjonowania Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego Olsztyn.

Tekst: asp. sztab. Łukasz Prot

Zdjęcia: mł. asp. Paweł Zapadka