W dniu 08.06.2019 roku o godzinie 14:17  Dyżurny Stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim otrzymał zgłoszenie  o możliwym utonięciu mężczyzny w średnim wieku w jeziorze Blanki w okolicach miejscowości Suryty.

Z relacji świadków wynikało , że czworo mężczyzn odpoczywało nad wodą, pływając rowerkiem wodnym. Dwóch z nich chcąc się ochłodzić, wskoczyło do wody, niestety jeden z mężczyzn , nie wypłynął na powierzchnię.  Całe zdarzenie z brzegu zauważone zostało przez osoby postronne, które zawiadomiły podmioty ratownicze. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały trzy zastępy straży pożarnej z jednostki ratowniczo – gaśniczej w  Lidzbarku Warmińskim wraz z łodzią oraz  grupa wodno-nurkowa z Bartoszyc. Obecna była również policja oraz zespół ratownictwa medycznego. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, ustalili przybliżoną lokalizację osoby poszkodowanej na podstawie zeznań świadków. Ostatecznie nurkowie ,którzy zeszli pod wodę  po kilkunastu minutach odnaleźli osobę poszkodowaną znajdującą się na głębokości około 2,5 m w odległości 20 m od brzegu. Poszkodowanego ,nieprzytomnego mężczyznę  przekazano zespołowi ratownictwa medycznego. Pomimo prowadzonej resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez ratowników medycznych także z użyciem defibrylatora nie udało się przywrócić czynności życiowych  51 –letniemu mężczyźnie.

opracowanie: kpt.Tomasz Gowkielewicz,   zdjęcia: mł.kpt.Bartosz Wójcik